wtorek, 23 czerwca 2015

Grubo, mięsiście, strukturalnie...Jakie są Wasze sposoby na uzyskanie struktur na obrazach? 
Używacie tylko farby czy stosujecie też media?
Wiem, że niektórzy artyści używają zapraw budowlanych, mieszają np. z piaskiem, drobnym żwirkiem czy też innymi dodatkami, żeby ich obraz zyskał strukturę i dodatkowy środek wyrazu.
Szczerze powiem obawiałam się takich eksperymentów, dlatego zaopatrzyłam się w media strukturalne w sklepie plastycznym. Takie pojemności zupełnie mi wystarczyły do moich celów.

Wybrałam pastę granitową Idea oraz Heavy Gel Medium Amsterdam.


Zarówno jedno jak i drugie medium bardzo dobrze trzymają się podłoża. Można mieszać je z farbą lub nałożyć same szpachlą, a później zamalować. Poniżej efekty :

Pasta granitowa Idea

Pasta granitowa Idea nakładana szpachlą i pokryta srebrną farbą akrylową

Pasta granitowa Idea wymieszana z farbą akrylową


Heavy Gel Medium Amsterdam

Heavy Gel Medium nakładane szpachlą, a na to farba nakładana również szpachlą

Niewątpliwą zaletą gotowych mediów jest łatwość ich stosowania. Od tak nakładasz na szpachle, albo mieszasz z farbą i pyk na płótno, i smarujesz strukturę jaką żywnie masz ochotę. Praca idzie żwawo i masz pewność ( o ile gruntowanie jest dobre) że owa struktura od płótna nie odpadnie. Oczywiście minusem jest cena tych cudeniek. Zawsze jak chodzi o cenę produktów z których coś tworzymy myślę sobie tak: to co sprzedajesz komuś lub dajesz i podpisujesz swoim imieniem i nazwiskiem staje się twoją marką, jeśli stosujesz kiepskiej jakości produkty, ryzykujesz dobre imię twojej marki, a wątpię żeby ktokolwiek chciał być kojarzony z bylejakością, niedbalstwem i taniością. Każdy artysta/plastyk/twórca ma nadzieję, że jego dzieło przetrwa wiele, wiele lat i będzie cieszyć oko właściciela, a żeby tak było trzeba tworzyć swoje prace z szacunkiem i dbaniem o każdy szczegół.